Twój Android bardziej zagrożony, niż sądzisz

0

Studenci z Cambridge, drugiego po Oksfordzie najstarszego angielskiego uniwersytetu, zakończyli w niedalekiej przeszłości bardzo ciekawy projekt, który dotyka przeszło 84% użytkowników smartfonów. Wykorzystując aplikację Device Analyzer (również autorstwa studentów tego samego uniwersytetu) badali oni przez 4 lata blisko 22 tysiące smartfonów z systemem Android pod kątem bezpieczeństwa.

Wykorzystując 14 znanych problemów bezpieczeństwa (między innymi: CVE-2009-1185, CVE-2011-1350, CVE-2011-1823) wykrytych pomiędzy lipcem 2010 a sierpniem ubiegłego roku sporządzili małą analizę skali zagrożonych urządzeń. Doskonale pokazuje to jak bardzo przez fragmentaryzację Androida zmalał jego poziom bezpieczeństwa. Z badania wynikło również, że najbardziej bezpieczne były smartfony pod marką Nexus, a zaraz za nim na podium stanęły LG i Motorola.

Zrzut ekranu 2016-07-09 o 10.05.39

Tak jak w przypadku zdecydowanej większości systemów kluczowym elementem jest szybka aktualizacja oprogramowania, tak w przypadku Androida jest to często problematyczne. W tym przypadku wyróżniamy dwa kluczowe powody: niedostępność aktualizacji dla starszych modeli telefonów, a także brak ich skutecznej optymalizacji jeżeli już staną się one dostępne. W pierwszym przypadku użytkownicy skazani są do pozostania przy poprzedniej, dziurawej wersji oprogramowania, natomiast w drugiej nie chcą oczekiwać 2x dłużej na uruchomienie nawet takich podstawowych funkcji jak książka adresowa, przeglądarka czy klient SMS.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ